На 16 май 2024 г. се състоя официално откриване на Античен град Хераклея Синтика край Петрич. Символично лентата на реставрирания археологически обект прерязаха кметът на Петрич Димитър Бръчков, председателят на Общинския съвет в Петрич инж. Светла Данаилова и управителят на фирмата изпълнител. Сред официалните гости на събитието бяха областният управител на Благоевград, председателят на Общинския съвет в Петрич, кметът и председателят на Общинския съвет в Сандански, жители и гости на града.
Изложба с произведения на ученици, участници в пленера „Рисуваме Хераклея Синтика“, премиера на историческия трилър „Мистерии в Хераклея Синтика“ с автор Ирина Вагалинска и камерен концерт „Антични музикални образи на Хераклея“, който откриха с изпълнения възпитаници на НЧ „Братя Миладинови – 1914“, бяха част от събитията съпътстващи откриването.
Кметът на община Петрич подчерта стратегическото значение на Хераклея Синтика за развитието на Петрич и региона, като изрази специални благодарности на проф. д-р Людмил Вагалински и неговият екип. Именно под негово ръководство започват системните разкопки на обекта през 2017 г. Разкриването на древния град Хераклея Синтика, дом на тракийското племе синти, резиденция на Филип II Македонски и впоследствие римски полис, е една от големите мистерии в българската археология. Едва през 2002 г. доц. д-р Георги Митрев, настоящ ръководител на Катедра „История и археология“ към Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, превежда новооткрит латински надпис, с който се доказва, че Хераклея Синтика е локализирана именно до село Рупите край Петрич.
Хераклея Синтика е включена и в епизода, посветен на България от третия сезон на "Съкровища с Бетани Хюз", където проф. Хюз открива следи от базилика и древно светилище на богинята Немезида и разказва впечатляващата история на древния град.
Проект: „Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на археологически обект „АНТИЧЕН ГРАД ХЕРАКЛЕЯ СИНТИКА” и прилежащи некрополи ” се реализира с комбинирана подкрепа по ПО6 на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020. По първия етап на проекта в археологическия обект са изградени достъпна туристическа инфраструктура, паркинг, нов посетителски център. Общата стойност на проекта е 10.2 млн. лв. с ДДС, от които БФП - 5 640 819,00 лв., и финансов инструмент от Фонд за устойчиви градове - 4 578 414,00 лв., включващ съфинансиране от ЕФРР по ОПРР 2014-2020.