Стартира фазата на реинвестиране на Фондовете за градско развитие 2014-2020

От 9 декември 2024 г. стартира официално фазата на реинвестиране на Фондовете за градско развитие 2014-2020 с публикуване на Покана за набиране на проектни предложения. Средствата за реинвестиране по своята същност са постъпленията от погасителни вноски и освободени средства по портфейлните гаранции във връзка с предоставено на крайни получатели финансиране по Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020, включващо съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), през първия инвестиционен цикъл. Ресурсът за реинвестиране е със статут на национален ресурс и същият следва да се реинвестира в съответствие с целите на ОПРР 2014-2020 и с приложимите режими на държавни помощи.

Първият инвестиционен цикъл, който приключи в края на 2023 г. с инвестирането на над 350 млн. лв. публичен ресурс по програмата и близо 230 млн. лв. частен ресурс, осигурен от фонд мениджърите. За периода 2019-2023 г., Фонд за устойчиви градове осигури финансиране в общ размер на над 326 млн. лв. и подкрепи близо 70 публични и частни проекта в София и в Южна България.

Фазата на реинвестиране е обявена след подписването на допълнителни споразумения за реинвестиране на ресурса по ОПРР 2014-2020 до края на 2031 г. между Фонд на фондовете (ФМФИБ) и финансовите посредници, управлявали успешно средствата по програмата в рамките на първия инвестиционен цикъл - ДЗЗД „Фонд за устойчиви градове“, който управлява финансовия ресурс на ФГР София и ФГР Юг, предвиден за финансиране на проекти на територията на гр. София и Южна България и „Регионален фонд за градско развитие“ АД, на който бе възложено създаването и менажирането на Фонд за градско развитие Север, обхващащ територията на Северна България. От страна на Фонд за устойчиви градове допълнителното споразумение бе подписано от изпълнителния директор „Корпоративно банкиране“ на ОББ - Добромир Добрев, изпълнителния директор на Фонд ФЛАГ - Надя Данкинова и управителя на Българска консултантска организация  - Стоян Ставрев.

Досегашната структура на финансовия инструмент с финансиране със споделяне на риска и вградени портфейлни гаранции се запазва, като за фазата не реинвестиране значително е разширен  териториалния обхват и допустимите сектори на финансиране, както следва:

  • Средствата за реинвестиране по ОПРР 2014-2020 ще могат да се инвестират в рамките на повече общини:

=>  10-те градски общини в България: за Северна България – Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна и за Южна България – Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград, както и в

=> 40 средни и по-малки градски общини, а именно: за Северна България – Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен и за Южна България – Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков, Сандански, вкл. за територии в обхвата на интегрирани териториални инвестиции (ИТИ);

За проекти за здравна инфраструктура, енергийна ефективност на жилищни сгради, туризъм, икономически зони, устойчива мобилност (мерки в сектори, които попадат извън обхвата на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР)),  допустими за финансиране са и граничещи и неграничещи с градска община общини.

  • Нови сектори, които също влизат в обхвата на програмата, а именно:

=> образователна, здравна и социална инфраструктура, мерки за енергийна ефективност в публични сгради и дребномащабна туристическа инфраструктура, в допълнение на обектите на културното наследство.

Важно е да се отбележи, че финансирането с рециклирани средства по ОПРР 2014-2020 на собствено участие на публичните власти по проекти, финансирани от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) е допустимо, когато не е изрично ограничено в Условията за кандидатстване за конкретната схема по НПВУ и е с съответствие с правилата за натрупване на държавната помощ по ПВУ и съответния режим на финансовия инструмент по ОПРР и при спазване на принципите за недопускане на двойно финансиране и недопускане на предварително финансиране на безвъзмездна финансова помощ по НПВУ със средства от ФГР.

Проектните предложения ще бъдат разглеждани по реда на постъпването им до изчерпване на разполагаемия финансов ресурс, като ще се финансират само проектни предложения, които отговарят на изискванията за допустимост, държавни помощи и финансова жизнеспособност.

Крайният срок за инвестиране на средствата от етапа на реинвестиране е 31 декември 2031 г. Образци на формуляра за кандидатстване, приложенията към него, както и допълнителна информация са публикувани на интернет страницата на ФУГ: http://www.citiesfund.bg/.