Експерти на Фонд за устойчиви градове представиха възможностите за финансиране с финансови инструменти в събитията на МБВР - „Интегрирани териториални инвестиции за устойчиво градско развитие“

Експерти на Фонд за устойчиви градове участваха с презентация за възможностите за финансиране на устойчиви и интегрирани проекти с финансови инструменти в събитията на Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) -  „Интегрирани териториални инвестиции за устойчиво градско развитие“, които се проведоха на 15 и 16 октомври в Кюстендил, 26 и 27 ноември в Хасково, 3 и 4 декември 2024 г. в град Казанлък. Събитията се организират от МБВР в партньорство с Министерството на регионалното развитие и благоустройството в изпълнение на Споразумение за предоставяне на техническа помощ за изграждане на капацитет на регионалните и местните заинтересовани страни за прилагане на устойчиви и интегрирани подходи за териториално развитие. Основният фокус на дейностите по Споразумението е разработването на тематично обучително съдържание и материали в областта на интегрираното и устойчиво развитие и представянето му в рамките на програма за изграждане на капацитет на общинските служители.

Участници в събитията бяха представители на допустимите общини, разработили концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ). В рамките на обученията бяха разгледани основните принципи на устойчивото градско развитие, ползи, проблеми и перспективи пред проектите за обновяване на изоставени територии, основни стъпки в изпълнението на проекти за опазване и социализация на културно наследство. Наред с допълнителни възможности за инвестиции в устойчиво градско развитие чрез финансови инструменти, експертите на ФУГ представиха научените уроци от страна на ФУГ при финансирането и изпълнението на проекти, свързани с градска регенерация, развитие на обекти на културното наследство и интегрирани инвестиции. Като част от обученията бяха проведени посещения на място на реализирани проекти, включително с финансови инструменти, като театъра в Кюстендил и проекта „Светът на траките“ в Казанлък.

Във връзка с обявените Насоки за кандидатстване по  процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16FFPR003-2.002 „ПОДКРЕПА ЗА ИНТЕГРИРАНО ГРАДСКО РАЗВИТИЕ В 40 ГРАДСКИ ОБЩИНИ“ в рамките на Приоритет 1 “Интегрирано градско развитие” и Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ на ПРР 2021-2027 и по процедура BG16FFPR003-1.001 - Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж, както и стартиралия етап на реинвестиране на средствата от финансовите инструменти,  Фондовете за градско развитие по ОПРР 2014-2020 могат да подкрепят с допълващо финансиране одобрените концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ)/проектни идеи.

Допустимите за финансиране са дейности, включени в одобрените концепциите на Фаза 1 по процедура BG16FFPR003-2.001 „Концепции за интегрирани териториални инвестиции“, както и в проектните идеи по ПО1, предвидени за финансиране по ПРР, отговарят на допустимите групи дейности в етапа на реинвестиране на финансовия инструмент, с изкл. на жилищно настаняване и обновяване на жилищни сгради, пътна инфраструктура, функционални връзки и пътна безопасност, както следва:

  • Инфраструктурни мерки за насърчаване на икономическата активност
  • Енергийна ефективност (ЕЕ) и устойчиво обновяване на обществени сгради, вкл. студентски и ученически общежития
  • Устойчива мобилност, вкл. градска мобилност
  • Зелена градска инфраструктура и сигурност в обществени пространства
  • Образователна инфраструктура и оборудване
  • Здравна и социална инфраструктура
  • Култура, спорт и туризъм.

Доколкото съгласно Насоките за кандидатстване по двете процедури не могат да отпадат или да се променят дейности от вече одобрените концепции за ИТИ/проектни идеи или да се увеличава предвидената в одобрената концепция/идея стойност на БФП по ПРР, при възникнала необходимост от допълващо финансиране като собствен принос, експертите на Фонд за устойчиви градове са на разположение за обсъждане на възможностите за допълване на финансирането с рециклиран ресурс при спазване на изискванията за допустимост, държавни помощи и кредитоспособност.