Опитът на Фонд за устойчиви градове бе представен на събитие „Инвестиране в градовете: тенденции, уроци и възможности“ в Брюксел

Една от ключовите констатации от новопубликуваното проучване на общините на ЕИБ за 2025 г. — базирано на данни от над 1000 общини в ЕС — е значително увеличение от 20% (в сравнение с предходното проучване за 2022/2023 г.) на дела на общините, които планират да използват финансови инструменти, финансирани със средства от ЕС. Девет от десет общини в Централна и Източна Европа възнамеряват да използват такива инструменти за своите инвестиции, като ясно разпознават предимствата им пред други форми на подкрепа.

Ива Петкова от Фонд за устойчиви градове и Фонд ФЛАГ взе участие в събитие „Инвестиране в градовете: тенденции, уроци и възможности“, състояло се на 8 април в Брюксел, посветено на представянето на Доклада на общините на ЕИБ за 2025 г., организирано съвместно от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейския комитет на регионите. Събитието събра над 300 участници от градове и региони (лично и онлайн), включително заместник-кметове от Болоня, Лодз, Загреб и представител от Барселона, за да обсъдят с представители на ЕИБ, ОИСР, Европейската комисия и Европейския парламент инвестиционните нужди на градовете и подкрепата от ниво ЕС.

Както институциите на ЕС, така и представителите на градовете приветстваха констатациите в Доклада на общините на ЕИБ като навременно доказателство, което да информира за дизайна на предстоящите политики на ЕС за жилища на достъпни цени, кохезионната политика след 2027 г. и политическата програма на ЕС за градовете.

Основни заключения от доклада:

  • Климатът и социалната инфраструктура са ключови области, в които градовете искат да инвестират повече. Силният фокус е върху достъпните жилища, енергийната ефективност и адаптирането към климата.
  • Основни пречки за осъществяването на инвестиции от градовете е финансирането, регулаторните бариери и ограничения административен капацитет: недостиг на хора и технически умения.
  • Градовете продължават да разчитат на безвъзмездни средства от ЕС (84%) и държавни трансфери (74%), но все повече градове се интересуват от финансови инструменти за комбиниране на безвъзмездни средства от ЕС с външно финансиране (60% в сравнение с 40% през 2022 г.).

По време на панела, посветен на подкрепата за стратегически инвестиции в градовете, бяха представени конкретни примери от Лодз (Полша), Загреб (Хърватия) и българския опит – по-специално комбинацията от фондове на ЕС, национални и ЕИБ чрез Фондовете за градско развитие и Инвестиционната платформа между ЕИБ и Фонд ФЛАГ. Ива Петкова сподели успехите с изпълнението на Фондовете за градско развитие два програмни периода, създаването на Инвестиционна платформа между ЕИБ и ФЛАГ като допълващ механизъм, достъпен за малки и средни общини, ролята на ЕИБ  за насърчаване на по-широкото използване на финансови инструменти в България.  Финансовите инструменти са ообено ефективен механизъм за предоставяне на подкрепа от ЕС във времена на геополитическа несигурност и оскъдни публични ресурси, доколкото привличат частен капитал и имат револвиращ характер.

Участниците се обединиха около необходимостта от по-добро използване на комбинацията на безвъзмездни средства от ЕС с финансиране за привличане на частни инвестиции. Градовете не се нуждаят от създаването на повече инструменти на ЕС, а от по-голяма интеграция на съществуващите инструменти, както на централизирано ниво, така и в режим на споделено управление с държавите-членки.

Предизвикателствата при изпълнението и капацитета са толкова важни и често пренебрегвани, колкото и достъпът до финансиране. Докато се подобрява достъпът до финансиране за градовете – включително за по-малките градове  – е налице необходимост от укрепване на общинския административен капацитет чрез техническа и финансова помощ.